BOLEST

Bolest je subjektivní, nepříjemný senzorický a afektivní zážitek, který signalizuje narušení integrity organismu a vede k aktivaci obecných stresových mechanismů. Tím má do určité míry ochranný význam. Nociceptivní systém je trvale aktivní. Chráňí organismus před mikrotraumatizací tkání nepřiměřenou zátěží. Koncepce bolesti doposud prodělává četné změny. Od mechanistického chápaní vzniku a šíření bolesti se pokročilo ke komplexnímu pojetí, kde jsou vedle tělesných procesů zkoumány také psychosociální aspekty.

ppt bolest Stáhnout - bolestOtevřít v novém okně - bolest 21.2.2011 316.5 KB registrovaný uživatel

Klíčová slova: Bolest, nociceptory, vrátková teorie bolesti, endorfinová teorie bolesti, akutní bolest, chronická bolest, nociceptivní b., neuropatická b., dysautonomní b., psychogenní b., léčba bolesti fyzioterapeutickými prostředky, komplexní léčba bolesti, nervová vl

autor: Dobroslava Jandová, a kol. | pracoviště: Klinika rehabilitačního lékařství | publikováno: 21.2.2011 | poslední úpravy: 3.3.2011
citace: Jandová Dobroslava, a kol.: BOLEST. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 3. lékařské fakulty UK [online] 21.2.2011, poslední aktualizace 3.3.2011 [cit. 2017-09-19] Dostupný z WWW: <http://portal.lf3.cuni.cz/clanky.php?aid=77>. ISSN ISSN 1804-3143.