Rtg kostí – semiologie

Výukový program je úvodem do interpretace rtg snímků v osteologii.
Úvodem jsou shrnuty současné možnosti radiologie při zobrazování kostí a jejich afekcí.
Po stručném uvedení základních poznatků o fysiopatologii kosti jsou rozebrány jednotlivé typy strukturálních i morfologických změn kosti a ilustrovány rtg nálezy u běžných afekcí kosti: metabolických, degenerativních, zánětlivých, nádorových, traumatických a vývojových včetně anomalií.
K programu je připojen kontrolní multiplechoice test.

ppt RTG kostí - semiologie Stáhnout - RTG kostí - semiologieOtevřít v novém okně - RTG kostí - semiologie 3.3.2011 6.42 MB registrovaný uživatel
doc test - otázky kosti Stáhnout - test - otázky kostiOtevřít v novém okně - test - otázky kosti 3.3.2011 74 KB registrovaný uživatel

Klíčová slova: Rtg skeletu, strukturální změny skeletu, morfologické změny skeletu, osteoporóza, osteoskleróza, osteolýza, periostóza, anomálie skeletu

autor: Jan Šprindrich | pracoviště: Radiodiagnostická klinika | publikováno: 6.3.2011 | poslední úpravy: 23.11.2011
citace: Šprindrich Jan: Rtg kostí – semiologie. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 3. lékařské fakulty UK [online] 6.3.2011, poslední aktualizace 23.11.2011 [cit. 2017-09-19] Dostupný z WWW: <http://portal.lf3.cuni.cz/clanky.php?aid=83>. ISSN ISSN 1804-3143.